Strona główna > LateX, Poradniki > Instalacja LateX-a pod Windows 7

Instalacja LateX-a pod Windows 7

Jeśli chcecie szybko oraz wygodnie składać profesjonalnie wyglądające dokumentacje, sprawozdania i inne teksty zawierające wzory matematyczne, kody źródłowe i liczne odnośniki, powinniście zainteresować się LateX-em. Narzędzie to wydaje się początkowo nieco nieprzystępne, jednak po pewnej praktyce rekompensuje cały włożony w naukę czas. Aby ułatwić start niezdecydowanym zamieszczam poniżej instrukcję instalacji i konfiguracji LaTeX-a wraz z przykładowym edytorem.

MiKTeX

Wchodzimy na stronę miktex.org, otwieramy dział Download, a następnie wybieramy MiKTeX 2.9 (lub nowszy).

Ściągamy Basic MiKTeX 2.9 Installer wybierając źródło z rozwijanej listy i klikając Download (jeśli polskie źródło nie działa, należy wybrać inne). Pobrany plik instalujemy (wszystkie opcje domyślne), trwa to dosyć długo.

TexMaker

Wchodzimy na stronę www.xm1math.net/texmaker. Pobieramy najnowszą wersję programu przeznaczoną dla naszego systemu texmakerwin32_install.exe. Pobrany program instalujemy.

Konfiguracja słownika

Pobieramy polski (lub inny wybrany) słownik ze strony Open Office’a pl.openoffice.org/pliki/pl_PL.zip i wypakowujemy w folderze, w którym zainstalowaliśmy program TexMaker. Jeśli system wyświetla ostrzeżenie dostępu wybieramy opcję Kontynuuj.

Otwieramy TexMaker’a (skrót powinien być już na pulpicie) i wchodzimy w Preferencje i dalej w Konfiguracja TexMakera. W zakładce Edytor sprawdzamy pola Kodowanie znaków (powinno być UTF-8) oraz słownik ortograficzny (powinien być wybrany polski słownik pl_PL.dic wypakowany wcześniej w folderze aplikacji).

Konfiguracja podglądu

Już prawie jesteśmy gotowi do tworzenia dokumentów. Otwieramy jeszcze raz konfigurację i w zakładce Polecenia, Przeglądarka PDF zaznaczamy opcję Osadź jeśli chcemy mieć dostęp do dynamicznego podglądu PDF-ów w tym samym oknie (zmiany pojawiać się będą po każdorazowej kompilacji dokumentu przyciskiem F1).

Rozpoczęcie pracy

Uruchamiamy ponownie komputer. W tym momencie możemy przejść do kursu wprowadzającego do LateX-a, radzę jednak wcześniej skompilować plik testowy dołączony do tego wprowadzania. Zawiera podstawowe biblioteki, które TexMarket automatycznie ściągnie i zainstaluje (w zależności od ustawienia w systemie może być konieczne akceptowanie instalacji każdej z nich). Proces ten jest dość żmudny, ale pozwoli zaoszczędzić czas później (szczególnie jeśli nie będziemy mieli dostępu do Internetu). Kompilacja powinna zając ok. 5 minut.

Co dalej?

Od strony technicznej wszystko jest już przygotowane, natomiast z materiałów na start zapoznanie się z jednym z wprowadzeń do LateX-a:

Poza tym w internecie jest wiele opracowań, podręczników i poradników, z których można i należy korzystać. 😉

PS To się nazywa wyjście naprzeciw potrzebie. Post, który właśnie przeczytaliście generuje ok. 90% ruchu na tym blogu. Mam nadzieje, że okazał się pomocny. Pozdrawiam. 🙂

Reklamy
 1. amator
  Czerwiec 3, 2012 o 6:02 pm

  A w jaki sposób tworzy się prezentacje?

 2. Czerwiec 3, 2012 o 6:34 pm

  Instalacja i konfiguracja wygląda tak samo, a tworzenie prezentacji jest bardzo proste, odsyłam do przykładów, które są dobre na start (można z nich spokojnie złożyć fajną prezentację): http://www.informatik.uni-freiburg.de/~frank/ENG/latex-course/latex-course-3/latex-course-3_en.html

 3. Joanna
  Marzec 14, 2013 o 11:40 am

  dziękuję za ten wpis, bardzo ułatwił mi instalację i ogarnięcie wszystkiego:)

 4. Ania
  Lipiec 28, 2013 o 5:08 pm

  Dzięki za ten wpis, był bardzo pomocny. 🙂

  Mam tylko problem z kompilacją przykładowego tekstu dołączonego do postu.
  Errory jakie dostaję:

  Line 9: ! LaTeX Error: File `booktabs.sty’ not found.Type X to quit or to proceed,or enter new name. (Default extension: sty)Enter file name:! Emergency stop. \usepackage

  Line 1: ! ==> Fatal error occurred, no output PDF file produced!

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Ania

 5. Monika
  Grudzień 16, 2013 o 10:30 am

  Mam problem z podglądem pliku w pdf. Po szybkiej kompilacji wybieram podgląd pdf i wyskakuje komunikat ‚ nie naleziono pliku’. Czy ktoś wie jak to naprawić?
  Pozdrawiam,
  Monika

  • janko
   Marzec 30, 2017 o 6:36 pm

   Najpierw uruchom kompilacje klikając PDFLaTeX (F6), a dopiero później podgląd (F7).

 6. Grudzień 16, 2013 o 1:05 pm

  Prawdopodobnie kompilacja się nie powiodła i plik pdf się nie wygenerował. Sprawdź logi kompilacji w programie, usuń wszystkie błędy i spróbuj jeszcze raz.

 7. gosia
  Lipiec 8, 2014 o 9:10 pm

  Wszystko pięknie, ładnie, ale mam problem z instalacją texmaker… „Niewystarczające uprawnienia” i tak jest za każdym razem (program próbowałam pobrać z różnych stron i zawsze to samo wyskakuje po pobraniu)
  jakiś „zamiennik” za texmaker’a?

  • Lipiec 29, 2014 o 1:34 pm

   Zainstaluj program jako administrator (google: „windows 7 run as administrator”), możesz też wyłączyć uac na czas instalacji (google: „windows 7 disable uac”).

 8. Paweł
  Marzec 15, 2016 o 9:12 pm

  a ja liczylem na lepsze opisanie preferencji texmakera bo sciagnalem portable i nie dziala nic tylko jakies bledy wyskakuja i podobno to kwestia ustawien a tam sa jakies dziwne kody i skad mam wiedziec co tam ma byc… nic nie chce kompilowac nawet podgladu nie mozna sprawdzic a w bledzie wywala albo ze nie ma pliku albo jakis belkot z ustawien ktory nic mi nie mowi.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: