Strona główna > Studia > Studia informatyczne na Politechnice Wrocławskiej

Studia informatyczne na Politechnice Wrocławskiej

Jako, że broszurki informacyjne uczelni są najczęściej nic niewarte postaram się scharakteryzować studia Informatyczne na Politechnice Wrocławskiej na podstawie doświadczenia własnego oraz kolegów z uczelni.

Jak już pewnie wiecie informatykę studiować można na jednym z 3 wydziałów: Wydziale Elektroniki (WE), Wydziale Informatyki i Zarządzania (WIZ) oraz Wydziale Podstawowych Problemów Techniki (WPPT), każdy z nich oferuje diametralnie odmienny program nauczania, czyli inne podejście do tematu.

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Na studiach I stopnia spodziewajcie się wysokiego poziomu matematyki, algorytmiki, logiki, probabilistyk, a także bardzo dobrego kursu z języków formalnych i technik translacji. Wiedza, którą zdobędziecie jest w dużym stopniu uniwersalna i ponadczasowa, ponieważ można ją wykorzystać niezależnie od preferowanego języka lub paradygmatu programowania. Nie zabraknie jednak pisania w Javie (oraz innych językach), dwóch dobrych kursów skupiających się na bazach danych i inny kursów praktycznych, na których zrealizujecie ciekawe projekty (samodzielnie oraz w zespołach). Więcej o studiach i o tym co przemawia za wybraniem tego wydziału przeczytacie tutaj: link

Wydziale Informatyki i Zarządzania

Tu możecie spodziewać się dużej ilości programowania. Zaczniecie od Javy aby później w dużym stopniu kierować się własnymi preferencjami przy wyborze języka podczas realizacji kursów. Na studiach I stopnia otrzymacie też solidną porcję wiedzy o bazach danych, sieciach oraz administracji systemów. Przygotujcie się na kilka kursów wymagających przygotowywania dokumentacji (nieraz obszernych) i sprawozdań (ale to akurat norma). Każdy kto lubi programować powinien dobrze odnaleźć się wśród licznych projektów realizowanych podczas studiów na tym kierunku. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony wydział, gdzie możecie zapoznać się z dokładnym planem studiów.

Wydziale Elektroniki

O informatyce na tym wydziale wiem najmniej, dlatego informacje tu zawarte potraktujcie raczej jako wiedzę zasłyszaną. Na pewno wybierając Informatykę na Elektronice będziecie się musieli zmierzyć z relatywnie najwyższymi progami punktowymi. To potencjalnie powinno zapewnić najwyższy średni poziom studentów, jednak na pierwszym roku przesiew jest duży wszędzie. Na studiach I stopnia możecie się spodziewać programowania niskopoziomowego oraz kontaktu ze sprzętem fizycznym. Po studiach z pewnością będziecie mogli pochwalić się dobrą znajomością takich języków jak C czy C++. Wydaje mi się, że wydział jest doskonałą alternatywą dla ludzi, których nie pociąga programowanie wysokopoziomowe oferowane w dużych ilościach przez WIZ, ani nacisk na teorię w wydaniu WPPT. Czyli coś dla tych, którzy lubią dotknąć sprzętu, z którym pracują.

Podsumowanie

Jeśli ogólny profil studiów to dla was zbyt mało by podjąć decyzję, odwiedźcie strony poszczególnych wydziałów i sprawdźcie jakie specjalności oferuje każdy z nich (należy jednak być przy tym ostrożnym, bo nie wszystkie specjalności są otwierane w danym roku akademickim). Jeśli macie jakieś konkretne pytania piszcie w komentarzach… a i tak, jestem absolwentem WPPT, to czyni mnie nieobiektywnym. 🙂 Bez obaw jednak. Tekst napisałem po konsultacji z kolegami z WIZ, którzy przedstawili jasne i ciemne strony z własnego punktu widzenia.

 

 

Reklamy
 1. Marcin W.
  Wrzesień 8, 2013 o 7:56 am

  Hmm, chciałbym być sys-adminem, ze skromną umiejętnością programowania i obróbki grafiki (gamedev w chwili wolnej). Zatem WIZ byłby lepszy?

  • Wrzesień 8, 2013 o 12:32 pm

   W takim razie radziłbym WIZ (kierunek informatyka) lub Wydział Elektroniki (kierunek informatyka lub teleinformatyka). Przejrzyj dostępne specjalizacje na tych kierunkach i program (powinny być gdzieś na stronach wydziałów). To powinno wystarczyć żeby podjąć decyzję. 🙂

 2. Natalia
  Maj 18, 2014 o 10:50 am

  Bardzo się cieszę, że w końcu ktoś to ładnie streścił. Moim wyborem prawdopodobnie będzie informatyka i największym problemem dla mnie stał się właśnie wybór wydziału. Czytając wszystkie fora mam już mętlik w głowie.
  Intuicja podpowiada mi, że najlepszy dla mnie będzie WIZ. Poznałam podstawy programowania, mój Brat jest z resztą informatykiem. Bardzo mi się to spodobało. Jednak z drugiej strony wszędzie piszą, że na PWr nie nauczę się programować, a WIZ jest najmniej wymagający. Więc sama nie wiem kogo mam słuchać. Możesz mi powiedzieć co o tym sądzisz?
  Z jednej strony nie podoba mi się to, że na WIZ jest najłatwiej. A z drugiej, chciałabym się jednak utrzymać na tych studiach 🙂

 3. Maj 19, 2014 o 7:47 am

  Najłatwiej się prześlizgnąć, ale to nie znaczy, że jest niski poziom. Myślę, że WIZ wymaga po prostu więcej samodyscypliny, niż pozostałe opcje, bo dość łatwo lecieć na 3.0 i projektach z wyższych lat, a w ten sposób faktycznie wiele się nie nauczysz.

  Jeśli chcesz dużo programować idź na WIZ, jeśli chcesz być bliżej elektroniki idź na WE, jeśli chcesz poznać filary informatyki idź na WPPT. Trochę uproszczam, ale to się sprawdza.

  • Natalia
   Maj 19, 2014 o 10:27 am

   Dzięki wielkie za odpowiedź! Im więcej czytam, tym bardziej staje się to dla mnie klarowne. Miłego dnia 🙂

 4. Michal
  Styczeń 26, 2015 o 10:23 pm

  Hej.w informatyce najbardziej interesuje mnie zabezpieczanie/bezpieczeństwo danych.mógłbyś doradzić który kierunek wybrać?

  • Styczeń 26, 2015 o 10:37 pm

   W takim wypadku polecam WPPT. 🙂

   „Na Informatyce na WPPT kładziemy duży nacisk na naukę Algorytmiki oraz na różnych aspektów bezpieczeństwa komputerowego.” – informatyka.im.pwr.wroc.pl

 5. Michal
  Styczeń 26, 2015 o 11:42 pm

  A jak kształtuje się rynek pracy po WPPT

  • Styczeń 27, 2015 o 7:17 am

   Trudno w pełni odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Na studiach przekonacie się, że to od was zależy ile wyciągniecie wiedzy i doświadczenia z tych kilku lat. Głównie z tego wynika jak łatwy będziecie mieli start w branży.

   Ci którzy się przyłożą do algorytmiki, mogą spokojnie startować po WPPT do gigantów typu Google czy Facebook. Pozostali też nie będą bezrobotni. 🙂

   Jak będę miał chwilę to przygotuję wpis o tym co po studiach, bo to szerszy temat jest. Mam nadzieje, że pomogłem.

 6. Michal
  Styczeń 27, 2015 o 8:26 pm

  Miałem na myśli czy po WPPT,WIZ lub WE łatwiej o pracę.a na twój wpis „co po studiach” czekam z niecierpliwością.

  • Styczeń 27, 2015 o 8:41 pm

   Czysto teoretycznie (to zależy od wielu czynników) po WPPT może być łatwiej dostać pracę bo na rozmowach o pracę często są zadania algorytmiczne. Analogicznie można powiedzieć, że po WIZ może być łatwiej odnaleźć się w firmowych projektach informatycznych ze względu na większą ilość praktyki.

   Wciąż uważam, że to zbyt daleko idące kombinowanie. Prawda jest taka – skończ dowolną informatykę i naucz się popularnego języka programowania, a praca sama Ciebie znajdzie.

 7. Michal
  Styczeń 27, 2015 o 9:15 pm

  Dzięki.szczególnie,że jesteś kolejną osobą,która mówi to samo.pozdrawiam

 8. Michał
  Maj 9, 2015 o 10:33 am

  A jak jest z poziomem na WPPT? Skoro jest to najbardziej teoretyczna inwormatyka na PWr to czy nie lepiej wubrać się na jakiś dobry uniwersytet? Czy absolwent informatyki po WPPT jest w stanie konkurować z ludźmi po UWr albo UJ?

  • Maj 9, 2015 o 11:10 am

   Nie mi to oceniać, ale z tego co rozmawiałem ze znajomymi z UJ wynika, że informatyka na WPPT jest bardzo zbliżona właśnie do tej na UJ.

 9. Michał
  Maj 9, 2015 o 11:20 am

  Zbliżona pod względem poziomu czy materiału jaki podczas studiów jest przerabiany?

  • Maj 9, 2015 o 11:49 am

   Zbliżona pod względem programu, czyli podejścia do nauczania bazującego na wiedzy podstawowej. Ale oczywiście to też zależy jakie przedmioty się wybierze na późniejszych latach. Wciąż jednak nie czuję się na siłach porównywać różne uczelnie, nie mam takiego doświadczenia i wiedzy. To co mi się udało zrobić, to porównać kilka kierunków na Politechnice Wrocławskiej, a i tu pewnie nie każdy się ze mną zgodzi.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: